Yeni Başlayanlar İçin Kamp Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Rehberi

Kamp rehberi; Herkes kamp yapmak ister. Bunun için ya kafa dengi birini bulamaz ya maddi gücü bulamaz ya da gerekli zamanı bulamaz. Ama her doğa güzelliğini fark ettiğimiz bir anda “kamp yapmamız lazım” dediğimiz an olur. Türkiye’de ücretli ve ücretsiz yüzlerce kamp alanı mevcut, tek ihtiyacımız olan biraz cesaret. Bu cesareti aldığımızda kamp yapmak için önümüzden herhangi bir engel olmadığını göreceğiz.

Bu yazımızda daha önce kamp yapmamış, tecrübesi olmayanlar için kamp yapma rehberi hazırladık.

Hadi şimdi kamp rehberimize başlayalım.

Öncelikle kamp yapmak istemeniz bir heves mi yoksa sürekli içinizde olan bir istek mi? Bunu kendinizce belirlerseniz bu rehberde isteğinizi bulabileceksiniz.
Kamp malzemelerinin oldukça çeşitli, oldukça fazla seçeneği bulunuyor. Eğer sürekli bir kamp yapma maceranız olacaksa ilk olarak kamp malzemelerinizi seçmenizle başlayacak. “Yeni başlıyorum zaten, ucuz olan yeter” diyerek kamp malzemesi seçmeniz serüveninizin zor geçmesine neden olabilir.

Kamp Yapma Alanınızı Seçmek
İlk kamp deneyimi için çok fazla seçeneğiniz olacak. Kamp alanı seçerken evcil hayvanınız varsa “çocuk dostu” olarak kabul edilmediği kontrol edin. Tuş, tuvalet gibi ihtiyaçlar için tesisler bulunuyor mu bunu kontrol edin. Sevdiğiniz iklim şartına göre bölgeyi inceleyin. İlk kez gideceğiniz de mutlaka unutacağınız malzemeler olacaktır bunun için gideceğiniz yerin bir yerleşim yerine yakın olup olmadığına bakın.

Çadır, Tulum ve Mat Satın Alma Kamp Rehberi
Çadır seçerken her zaman söylediğimiz gibi olabildiğince her iklimde kullanılabilecek sağlam, dayanıklı çadır almanızı öneririz. Boy, kilo ve kalacak kişi sayınıza göre ve içerisinde depolayacağınız malzemelere göre boyutunu iyi seçin.
Yılın hangi zamanında kamp yaparsanız yapın gece sıcaklığın düşebileceğini göz önüne alın. Uyku tulumunuzda soğuk havalarda sıcak, sıcak havalarda ise vücut sıcaklığında muhfaza etmesini göz önüne alın.
Altınıza sereceğiniz matı her zaman ısı geçirmez ve yırtılmaz olmasına dikkat edin. Tabi yumuşaklığı ve küçük olması da önemli.
Kamp Temelleri Listesi
Götüreceğiniz ve kullanmaya ihtiyaç duyacağınız gıda ve ekipmanları hazırlayın. https://www.kampyerleri.net/kamp-malzemeleri.html yazımızdan gerekli bazı ihtiyaçları görebilirsiniz.

Şimdilik bunları kamp yapmak için ilk adımlar olarak belirleyebiliriz.

kamp rehberi

No Responses

Show all responses

Write a response