Kamp Matı Nasıl Seçilir?

0
10

Kamp matı, harika dış mekanlarda sağlam bir gece uykusu çekmek için çok önemli iki rol oynar: yastıklama ve yalıtım. Yatmak için rahat bir yüzeye sahip olmak bir  matın en kullanışlı işlevi gibi görünse de, sizi gece boyunca sıcak tutma yeteneği genellikle daha önemlidir.

Kamp veya sırt çantasıyla seyahat için uyku mat nasıl seçilir:

  • Uyku matı çeşitleri:  Üç temel mat türü ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinin: hava, kendiliğinden şişen ve kapalı hücreli köpük.
  • Kullanım amacı:  Matınızın hangi aktivite için olduğuna karar verin: sırt çantasıyla seyahat, araba kampı, kış kampı vb.
  • Sıcaklık (R değeri): Bir matın zemine ısı kaybına direnme yeteneği R değeri olarak ölçülür – daha yüksek R değerleri daha sıcaktır.
  • Uyku sistemi: Belirli bir sıcaklıkta rahat olmak, uyku tulumunuzun sıcaklık derecesi de dahil olmak üzere diğer birçok değişkene bağlıdır. Matınızı ve çantanızı uyku sisteminizde doğru şekilde eşleştirmek, sıcak kalmanın anahtarıdır.
  • Özellikleri:  Sizin için en önemli diğer özelliklerin hangileri olduğuna karar verin: ağırlık, yastıklama, boyut, şişirme kolaylığı ve daha fazlası.

Uyku Matları Türleri

Hava Matları

Hava yastıkları, sırt çantasıyla seyahat etmek için ideal olan hafif olanlardan, glamping için harika olan ekstra kalın olanlara kadar çok çeşitli stillere sahiptir. Çoğu hava yastığı artık sıcaklığı artırmak için yalıtım ve / veya yansıtıcı malzemeler içerir. Birçok hava yastığı alternatif şişirme yöntemlerine sahiptir, böylece nefesinizi koruyabilirsiniz.

Artıları:  Hava yastıkları inanılmaz derecede rahat ve hafiftir ve paketlendiklerinde en kompakt mat türüdür. Vanadan / vanalardan hava ekleyerek veya ekleyerek yatağın sertliğini özelleştirebilirsiniz. Tasarımlar ve amaçlanan son kullanımlar büyük ölçüde değişir. Seçtiğinizin, beklediğiniz koşullara uygun bir R değerine sahip olduğundan emin olun.

Eksileri:  Hava yastıkları, daha hafif ve daha kompakt olduklarından daha pahalı olma eğilimindedir. Delinebilir veya yırtılabilirler (bu, köpeklerle bir çadırı paylaşırken en yaygın olanıdır), ancak uygun yama kitini taşırsanız sahada onarım mümkündür.

Hava yastıkları, dışarıdaki sıcaklık dalgalandığında hava kaybediyormuş gibi hissetme eğilimindedir, bu nedenle, uyumadan hemen önce sertliği kontrol edin ve ayarlayın. Nefesten gelen nem içeride hapsolabilir ve bu da sonunda performansın düşmesine veya bakteri veya küf sorunlarına yol açabilir. Bir el pompası kullanmak, matlarınızı valf (ler) açık olarak açılmış halde saklamak gibi nem oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Bazı hava yastıkları, hareket ettiğinizde yüksek ve kırışık bir ses çıkarır, bu da kendinize veya çadır arkadaşlarınıza can sıkıcı olabilir. Bu, bir mağazada matları test etmek için başka bir iyi nedendir.

Kendinden Şişen Matlar

Kendinden şişen matlar, açık hücreli köpük yalıtımı ve havanın bir kombinasyonunu sunar. Valf (ler) in açılması, köpüğün genişlemesine ve havayı otomatik olarak içeri almasına izin verir. Bazıları özellikle sırt çantasıyla seyahat için tasarlanmıştır ve uzunlamasına katlanabilir ve ardından paketinizin içine sığması için sarılabilir. Diğerleri araba kampı için tasarlanmıştır ve katlanmadan sarılır. Kendinden şişen matlar size sıcaklık, boyut ve maliyet için geniş bir seçenek yelpazesi sunar.

Artıları: Rahattırlar  ve makul ölçüde kompakttırlar, mükemmel yalıtım sağlarlar ve hava ekleyerek veya bırakarak sertliklerini ayarlayabilirsiniz. Genellikle hava yastıklarından daha dayanıklıdırlar.

Eksileri:  Basit köpük matlardan daha ağır ve pahalıdırlar ve hava yastıkları kadar kompakt değildirler. Saha onarımları zor olmasa da delinebilir veya yırtılabilirler.

Kapalı Hücreli Köpük Matlar

Bu temel sırt çantasıyla taşıma matları, küçük kapalı hava hücreleriyle dolu yoğun köpükten yapılmıştır. Genellikle bir Z formasyonunda kıvrılır veya katlanırlar.

Artıları:  Hafif, ucuz, dayanıklıdır ve her koşulda tutarlı yalıtım sağlarlar. Delinmeler veya sızıntılar konusunda endişelenmenize gerek yok. İzolasyonu iyileştirmek ve delinmeleri önlemek için diğer mat türlerinin altında harika çalışırlar. Bunlar, paketinizin dışında hasar korkusu olmadan taşınabilen tek matlardır. Ayrıca kampta oturma yastıkları olarak ikiye katlanabilirler.

Eksileri:  Daha az rahatlar. Nispeten sert ve sağlamdırlar ve hacimli olma eğilimindedirler.

Sizin İçin En İyi Uyku Kamp Matını Seçmek

Uyku Matı Hızlı Karşılaştırma

AktiviteMat türüÖzellikler / Faydalar
Araba kampıKendinden şişen yastık veya kalın hava yastığıÇok sayıda yastıklama, çok çeşitli mevcut R değerleri
Sırt çantasıyla gezme /
bisiklete binme / kayak ve kano turu
Hava yastığı veya hafif kendiliğinden şişen yastıkRahat, hafif, küçük, çok çeşitli mevcut R değerleri içerir
Minimalist sırt çantasıyla seyahatUltralight hava yastığıHafiftir, küçük, geniş bir yelpazede mevcut R-değerleri içerir
YürüyüşKapalı hücreli köpük matHafif ve dayanıklı
Kış kampıİyi yalıtılmış hava yastığı veya kendinden şişen yastıkYüksek R değeri

Yeni bir uyku kamp matı seçerken temel faktör, genel uyku sisteminizin sıcaklığıdır (aşağıda tartışılmıştır). Ayrıca amaçlanan son kullanımınız hakkında düşünmeniz de yararlıdır:

Araba kampı:  Boyut ve ağırlık ile sınırlı olmadığınızda, uyku konforu için daha kalın, daha büyük bir yatak seçebilirsiniz. Genellikle bunlar, hafif olan emsallerinden daha ucuzdur. Kendi kendine şişen matlar, araba kampı için genellikle iyi seçeneklerdir.

(Büyük şişme hava yastıkları uyku tulumu yerine normal çarşaf ve battaniye kullanmak istiyorsanız başka bir seçenektir. Bununla birlikte, bu şilteler nispeten ağır ve hacimlidir ve yalıtımsız olabilir, bu nedenle ürün özelliklerini kontrol edin. Doğru şişirme için bir pompa gereklidir.)

Sırt Çantasıyla Seyahat: Sırt  çantasıyla seyahat ederken (veya bisiklet, kano veya kano ile gezerken) iyi bir uyku konforunu tercih edenler, çeşitli kalınlıklar, dayanıklılık, yalıtım değeri ve ağırlık sunan kendi kendine şişen veya hava yastıkları seçebilirler. İsteğe bağlı sandalye kitleri, kendi kendine şişen veya hava yastığınızın, arkalıkla birlikte konforlu bir koltuk olarak çift görev yapmasına izin verir. Bu, sırt çantalı gezginler için hafif bir lüks olabilir.

Minimalist sırt çantasıyla seyahat:  Düşük ağırlık ve küçük paket boyutu, diğer tüm faktörleri geçersiz kılar. Ultra hafif bir hava yastığı muhtemelen en iyi seçeneğiniz olacaktır. Bazı yalıtılmış tam boy hava yastıkları artık bir pounddan daha hafif. Mağazadayken mat seçeneklerinizin paketlenmiş boyutlarına baktığınızdan ve bunu kararınıza dahil ettiğinizden emin olun.

Thru-hiking:  Burada düşük ağırlık önemlidir, ancak uzun mesafe için dayanıklılık da önemlidir. Kapalı hücreli köpük matlar en iyi seçeneğinizdir. Çoğu yürüyüşçü, ağırlıktan tasarruf etmek için “kısa” veya “3/4 uzunlukta” bir köpük mat seçer (gerekirse biraz yalıtım için boş paketinizi veya fazladan giysilerinizi ayaklarınızın altına koyabilirsiniz).

Kış kampı:  Yalıtımlı, yüksek R-değerli bir hava yastığı, soğuk hava sıcaklıkları için iyi çalışır. Karda kamp yapmak da daha fazla yalıtım gerektirir. R-değeri katkı maddesi olduğu için, yalıtılmış, orta veya yüksek R-değeri hava yastığı veya kendi kendine şişen yastığın altında kapalı hücreli bir köpük mat kullanmayı düşünün. Dayanıklı kapalı hücreli köpük mat, yalıtım sağlar ve şişirilebilir yastığı delinmelerden veya diğer hasarlardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca şişirilebilir matın hasar görmesi ve tamir edilememesi durumunda yedek görevi görür.

Kamp Matı Sıcaklığı

İzolasyon ve R-Değeri

Bir uyku matı yalıtımı, sıcak bir gece uykusu için çok önemlidir çünkü vücut ısınızı altınızdaki soğuk toprağa kaybedersiniz. Buna karşı koymak için matlar, ısı kaybını önlemek için çeşitli malzemeler ve yapım teknikleri kullanır.

Bir uyku yastığının R değeri, içinden geçen ısı akışına (dolayısıyla “R”) direnme kapasitesini ölçer. Bir matın R değeri ne kadar yüksekse, sizi soğuk yüzeylerden o kadar iyi yalıtır. Uyku matı R değerleri 2’den az (minimum düzeyde yalıtılmış) ile 5,5 veya daha fazla (çok iyi yalıtılmış) arasında değişir.

Üreticilerin artık uyku matlarının R değerleri için test etmenin tek bir yolu varBu, matın markası, modeli veya türüne bakılmaksızın herhangi iki mat arasında bu temel spesifikasyonu karşılaştırabileceğiniz anlamına gelir.

Uyku matlarındaki R değerleri hakkında temel gerçekler:

  • Daha yüksek sayılar daha fazla yalıtım anlamına gelir.
  • Ölçek basittir: 2.0 R-değerine sahip bir mat, 1.0 R-değeri ile iki kat daha sıcaktır.
  • Üst üste dizilmiş uyku matlarının toplam yalıtımını hesaplamak için, basitçe R-değerlerini ekleyin.

Uyku Sisteminiz

Uyku Matınızı ve Çantanız Birlikte Çalışır

Gerçek dünyadaki sıcaklığınızın ve konforunuzun, nem, rüzgar, barınak türü, zemin koşulları, giysiler ve kişisel tercihler gibi birçok değişkene bağlı olarak test edilen sıcaklık değerlerinden farklı olabileceği her zaman doğrudur. Bununla birlikte, ana husus, uyku sisteminizdir. Bir uyku sistemi üç temel bileşenden oluşur: 1) uyku tulumu, 2) uyku matı ve 3) uyuyan kişinin kıyafeti.

Daha düşük sıcaklıklarda daha az yalıtımlı bir mat  kullanırsanız, uyku tulumunuz, sıcaklık derecesi. Bir uyku tulumunun test derecelendirmesinin, uzun iç çamaşırı ve çorap giyen ve yaklaşık 5,5 R-değeri olan yalıtımlı bir mat üzerinde uyuyan bir kişiye dayandığına dikkat etmek önemlidir. (Doğru ölçümler elde etmek için bu değişkenlerin test edilen tüm çantalarda tutarlı tutulması gerekir.)

REI Co-op’s Magnusson Lab, genel uyku sistemi konforunu ölçmek için kapsamlı testler gerçekleştirdi. Değişken termal performansa sahip uyku tulumları ve matları tek başına ve farklı kombinasyonlarla ölçüldü. Aşağıdaki basit tablo, beklenen gece düşüklüğüne, uyku tulumunun R değerine ve uyku tulumu sıcaklık derecesine göre önerilen uyku sistemi kombinasyonlarını göstermektedir.

Uyku Sistemleri: Hangi Uyku Matı ve Uyku Tulumu Derecelendirmesini Almalıyım?

KOŞULLAR

ILIK, HAFİF SICAK

GÜZEL

SOĞUK

AŞIRI

Beklenen Gece Düşük

50 ° F

32 ° F

20 ° F

0 ° F

Mat: R-Değeri Aralığı

2’nin altında

2 – 3.9

4 – 5.4

5.5+

Çanta: Sıcaklık Derecesi

30 ° F veya daha düşük

20 ° F veya daha düşük

15 ° F veya daha düşük

0 ° F veya daha düşük

Uyuyan sıcak bir çantanız varsa, çantanızın sıcaklık derecesi için “alt sınır” derecesini kullanın; uykusu soğuksa “konfor” derecesini kullanın. Uyku tulumu derecelendirmeleri ve nasıl birini seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyunSırt Çantasıyla Seyahat İçin Uyku Tulumu Nasıl Seçilir.

Kamp Matı Özellikleri

Uyku Kamp Matı Ağırlığı

Ultralight matlar, sırt çantasıyla seyahat için mükemmeldir ancak daha pahalıdır. Hacmi azaltan ve paketleri küçülten bir mumya veya konik şekil seçerek ağırlıktan tasarruf edebilirsiniz. Kısa uzunluklardaki kapalı hücreli köpük matlar de ağırlık olarak oldukça düşüktür. Bir partnerle sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, iki kişilik hafif bir uyku matı ons tasarrufu sağlayabilir.

Uyku Minderi Uzunluğu

En azından omuzlarınızın ve kalçalarınızın bir mata oturması gerekir. Normal (tipik olarak 72 inç uzunluğunda) ve uzun (tipik olarak 78 inç) matlar, bacaklarınızı ve ayaklarınızı yalıtır – soğuk sonbahar ve kış seyahatlerinde büyük bir artı. Kısa veya 3/4 uzunlukta bir mat (genellikle 47 veya 48 inç) daha hafiftir ve daha küçük paketlenir (bir miktar yalıtım için katlanmış giysilerinizi veya paketinizi bacaklarınızın ve ayaklarınızın altına koyabilirsiniz).

Uyku Kamp Matı Genişliği

Neredeyse her mat, 20 inçlik standart bir genişlik sunar. Büyük bir insansanız veya çok fazla yuvarlanma eğilimindeyseniz, 25 veya 30 inçlik bir genişlik isteyebilirsiniz (ancak yan yana daha geniş iki matı sığdırabilmeniz için çadırınızın boyutunu düşünün). Çoğu zaman, bir matın “uzun” versiyonu varsayılan olarak daha geniş olur, ancak bazı stillerde hala “normal” uzunlukta olan geniş bir mat alabilirsiniz.

Bazı matlarda, sizi kucaklamak ve uyku sırasında dönerken yuvarlanmanızı önlemek için genellikle “raylar” adı verilen daha büyük yan bölmeler bulunur. Bunlar özellikle çocuklar için çok güzel.

Uyku Matı Şişirme

Bazı matlarda hem yüksek hacimli bir şişirme valfi hem de hava akışını içeri veya dışarı doğru hızlandırabilen bir söndürme valfi bulunur. Bazı yeni matlarda, daha az nefesle hızlı şişirme sağlayan daha büyük “boyun” açıklıkları bulunur. Ayrı şişirme odaları veya katmanları olan matlar size huzur verebilir; Bir katman başarısız olursa, diğeri yine de size biraz yastıklama sağlar.

Uyku Kamp Matı Yüzeyleri

Huzursuz bir uyuyan iseniz, dokulu veya fırçalanmış kumaş yüzeyli bir matı arayın. Bu, gece boyunca sizin ve uyku tulumunuzun kaymasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca daha sessiz de olabilir.

Ek Uyku Matı Hususları

Tampon kılıfları : Bazı uyku tulumlarında matı tutmak için entegre bir kılıf bulunur. Bu, sizin ve uyku tulumunuzun gece kaymasını engeller. Bir mat satın almadan önce kılıf genişliğini kontrol edin.

El pompaları : Yürüyüşle geçen uzun bir günün ardından nefes almaktan hoşlanmıyorsanız, entegre el pompalı bir mat arayın veya küçük sarılı ve yalnızca birkaç ons (ayrı satılır) ağırlığında olan çanta tipi bir el pompası satın alın.

Yama kitleri  , sırt çantasıyla seyahat için iyi bir fikirdir. Mat  ile mi geldiklerini veya ayrı satıldıklarını öğrenin. Karanlıkta tamir etmeniz gerekmesi ihtimaline karşı, evden ayrılmadan önce bir ponksiyonu nasıl kapatacağınızı anladığınızdan emin olun.

Kamp Matı Modelleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz